čtvrtek 30. září 2021

Antiperlová pláž

Is Arutas. Ano, pláž z malých křemenných antiperlí. Když už jsme byli na západním pobřeží na fialové pláži, kde se Yvetě nechtělo překonávat obtížnější vstup do moře za vlnobití, otáčíme kormidlo Oplíka dál na sever. Paradoxně nás to vrací směrem na Cagliari a pak hore rychlostní silnicí celých 147 km. Jelo se ale pohodově a cesta rychle utekla.

Zvěsti o pláži nekecaly. Fakt je tvořena hrubým bílým křemenným dokonale dokulata obroušeným pískem. Kdo pamatuje antiperle v kruhové plastové krabičce, tak to je přesně ono. Antiperlí jsou tu miliony miliard a cucáním se nezmenšují. Vyzkoušeno... ;-) Ne nadarmo jsou u vstupu na pláž cedule se zákazem odnášení antiperlí libovolným způsobem. V pytlíkách, lahvích, po kapsách, na plážových rohožkách a dokonce ani přilepené na nohách. Docela to chápu, to by celý antiperlový průmysl mohl rychle přijít na mizinu...! 

Fialová zátoka

U městečka Nebido má být pláž s tmavě fialovým pískem. Je to na jihozápadě ostrova, takže celkem pěkný cíl pro dnešní den.

Nejdřív jsme odbočku na pláž minuli a dojeli na jinou, severnější. Taky nebyla špatná, velikost tak akorát, jen pár lidí a příjemný vstup do vody. Ale fialová je fialová...

Vracíme se dolů a za chvíli parkujeme u plážičky Portu Banda. Písku na ležení je tam pomálu. Půlka ještě ve stínu, zbytek pravidelně skrápěný rozbouřeným mořem. Ale kamínky i písek jsou boží... Nejen fialová, tedy temně hnědočervená, ale i bílá, šedá a zelená. 

Chvíli se kocháme a já jdu okusit moře. Bouří, ale pokoupáníčko je moc příjemné. Jen mne moře nechce pustit zpátky na břeh a dokonce musím i trochu kraulovat, abych dorazil až na mělčinu.

středa 29. září 2021

Vajn

Cesta byla pohodová. Letělo se načas, žádné nežádoucí obstrukce nenastaly a zavazadla se neztratila. Dokonce jsme náš jasně žlutý kufr viděli na každém kroku - při nakládání v Ruzyni, vykládání v Bergamu, nakládání o dvě hodiny později tamtéž, i vykládání v Cagliari. Na pás vyjel, ještě než jsme k němu dorazili. Prostě pohoda a vše pod kontrolou...

Pronájem auta byl také celkem hladký. Jen jsme v letištní hale dlouho hledali tu správnou půjčovnu. Vyfasovali jsme úplně nového Oplíka Corsa, ještě smrdícího novotou (na tachometru svítilo 5315 km). Až se bojíme, že při vrácení musí vypadat hůř.

Cesta k ubytování Anninnìa byla sice klikatá, ale Waze se nemýlí. Trochu problém s parkováním, ale byli jsme připraveni. Ubytování je bed&breakfast a tu snídani všichni na Booking.com vychvalovali. Ale večeři tu nevaří. Ptáme se na restauraci a vyrážíme do ulic. 

Nedaleko má být pizzérie, říkal pan domácí. Našli jsme jakousi fastfoodovou, ale posedět se tam nedalo. Tak táhneme dál, kam nás světýlka vedou. Našli jsme pár místních barů, asi pět lékáren a v 9 večer otevřené papírnictví. 

Vracíme se tedy do fastfoodu a objednáváme pizzu, že ji shltneme na ubytování. Máme totiž z pokoje přístupnou krásnou terasu s posezením. Ptám se anglicky, zda mají víno. "Dů jů hef sam vajn plís...? Nerozumí. "Vajn", opakuji druhému prodavači, ale stále nikdo netuší, co k té pizze chceme. Sahám po příteli Google Translátoru, jak že se to sakra řekne italsky. "Vajn", mumlám si pod vousy a celý krám se snaží pochopit, co chci. "Víno" vykřikne po hodné době prodavačka. No jistě, jakobych nevěděl, v čem je odjakživa veritas. Hraju si na anglicky mluvícího světáka a kdybych to řekl česky, mohli jsme mít už dávno nakoupíno.

Pointou budiž, že ta správná pizzérie byla o 30 metrů vedle. S romantickým posezením, pizzami jak koly od vozu a pitím všeho druhu. 

My skončili na terásce, ale i to bylo fajn. Pizza s lososem byla luxusní a piva jen zasyčela. Ano, "vajn" ve fastfoodu nakonec neměli a vzali jsme "bír", co nám místo "vajn" nabízeli od začátku. Zasyčela a chutnala, přestože se jmenovala "Ichnusa"... ;-)

Odlétáme

Odlétáme a docela dost se obáváme nervydrásajícího scénáře dne nula z letošního letu na Madeiru. Naštěstí máme odlet z Prahy, kde není ani kilometr dlouhý terminál, ani koncentrace 2000 lidí u jednoho odbavovacího místa, zatímco zbytek haly je covidově liduprázdný, ani zavřené security gaty a ani černoušci u odbavení, co odmítají hotovost ale neumí zaplatit kartou a odbavují jednoho cestujícího přes hodinu.

Než jsem to dopsal, jsme u gate. Brandenburgani by se mohli v Praze učit. To, co v Berlíně trvalo 2 hodiny, máme za 5 minut vyřízeno. Tak snad se podobně povede i let. Myslím co do kvality, nikoliv, že by měl skončit po 5 minutách v lesíku za Prahou...

Jedinou komplikací tak zatím byla váha odbaveného zavazadla. Kontrolní vážení doma stále ukazovalo s rezervou zelenou, ale jen do chvíle, kdy do něj Yveta přidala taštičku s hygienou. To je oficiální název pro můj kartáček na zuby a čtyři kila nezbytností od Yvety, které jsem se neodvažoval ani zběžně prohlížet. 

Nu což, vyndal jsem svou jedinou knížku a nejtěžší nabíječku. Yveta hluboce vzdychla a s těžkým srdcem z hygieny odstranila modrý lak na nehty. Předpokládám, že pět jiných odstínů, naprosto nezbytných pro pobyt na pláži a v horách Sardínie, tento brutální útok na samou podstatu slova "hygiena" šťastně přežilo. 

středa 1. září 2021

Na sever nebo na jih?

Hledáme ubytování a bloumáme od severu na východ a od západu na jih. Asi zvítězí jih a tak se můžeme těšit na tyto krásy:


Skutečnou krásou jižní Sardinie je její pobřeží s dlouhými snovými plážemi a mořem, které připomíná tropický ráj.

Směrem na jih od přidružených ostrovů San Pietro a Sant'Antioco po Porto Corallo na protějším pobřeží, se střídají pláže karibských barev a města s kulturním a historickým bohatstvím, díky kterým je jižní Sardinie oblíbenou zastávkou nejen pro zahraniční návštěvníky.

Carloforte nejdůležitější město na ostrově San Pietro, vás zve do svého centra, kde každoročně propuká Girotonno tzv. tuňáková jízda patří k nejoblíbenějším gastronomickým slavnostem na ostrově. Ponořte se do zátoky Cala Fico a jejích živých hlubin nebo si dopřejte odpočinek na pláži Caletta.

Navštivte přístav Sant'Antioco, plný tradičních restaurací, objevujte pozůstatky starověkého fénického města Sulki nebo se vykoupejte ve smaragdové zátoce Cala Grotta.  

Iglesias kulturní centrum středověkých slavností s antickými kostely a charakteristickými hornickými doly. Nedaleko je pláž Portu Banda, malá zátoka u města Nebida. Je přístupná po strmých dřevěných schodech. Má délku asi 50 metrů a je velmi zvláštní. Je tvořena velmi hrubým fialovým pískem, s tmavě šedými oblázky, a je chráněna vysokými útesy tmavě červené barvy. Moře je tmavě zelené, s kamenitým a hlubokým mořským dnem, a několik metrů od břehu je pod vodou několik skalních formací. Při západu slunce je kouzelný výhled na impozantní skálu Pan di Zucchero.

Pláž Spiaggia di Is Arutas, nazývaná “kráska z milionu kamínků”, je na poloostrově Sinis v provincii Oristano a je tvořena malými oblázky z křemenů.

Navštivte slavné Porto Pino, ohraničené halepskými borovicemi, duby, jalovci a modrou, křišťálově čistou vodou.

Nádherné dech beroucí pláže se táhnou od mysu Teulada po Pulu. Nenechte si ujít Tuerreddu tyrkysově modrou zátoku, před níž se tyčí malý ostrůvek plný svěžího středomořského porostu. Ponořte se do moře v zátoce Cala Cipolla, prozkoumejte její zákoutí a vyfotografujte si maják na mysu Capo Spartivento. Užívejte si na pláži Chia, která je v létě rájem pro turisty a v zimě zase pro milovníky surfování.

Pula okouzlí největším archeologickým dědictvím římského naleziště Nora, vystavěného při pobřeží, a turisty láká i na své živé centrum s nočními trhy. Pláž Santa Margherita di Pula vás uchvátí svým bílým pískem a romantickou lagunou, která je obehnána vysokými horami.

V samém středu "zálivu andělů" (Golfo degli Angeli) se nachází Cagliari hlavní město ostrova, plné uměleckých skvostů, které se nachází v ulicích historických čtvrtí. Cagliari se vyznačuje vynikající gastronomií, uměleckými galeriemi, nákupy a přírodou. Projděte se po hlavní třídě Via Roma s výhledem na přístav a užijte si aperitiv při západu slunce z opevnění Bastione di Saint Rémy. Vyfotografujte si tanec růžových plameňáků, kteří vzlétají z přírodního parku Molentargius Saline nebo ze solného rybníka Santa Gilla. Ponořte se do modrých vod moderní rozlehlé pláže Poetto a nasajte mladistvou atmosféru letoviska.

Navštivte osady původních obyvatel ve vesnici Barumini, místní nurágský komplex Su Nuraxi je zapsaný na seznamu UNESCO a za návštěvu stojí i park sardinských miniatur. Užívat si ve vodách sardinských lázní můžete v provincii Medio Campidano.

Perlou jihu je oblast Villasimius s krásnou pláží Simius s krystalicky čistým mořem, nebo pláží Notteri Timi Ama, kterou z jedné strany omývá tyrkysové moře a z druhé laguna Notteri. na které hnízdí růžoví plameňáci. Nedaleko se nachází oblast Capo Carbonara, která byla společně s ostrovy Cavoli a Serpentara vyhlášena chráněnou mořskou oblastí.

Ponořte se do čistého smaragdového moře pláže Cala Sinzias v letovisku Costa Rei, proslulého svými skvostnými plážemi a živým centrem s bohatým nočním životem. Nedaleko se nachází Muravera, půvabné antické město proslavené pěstováním pomerančů, nebo skalnatý mys Capo Ferrato.

(zdroj: Sardegna Travel)

Pěkný popis všech možných zajímavých míst Sardinie včetně praktické mapky s umístěním lze najít na webu CestujLevně.